גלישה בטוחה

מדריך הורים לבטיחות ברשת - גלעד האן

מדריך הורים לבטיחות ילדים ברשת

מחבר: גלעד האן

 

מדריך הורים לבטיחות ילדים ברשת

 

 

הקדמה
רשת האינטרנט היא מקור הנאה גדולה לילדים. ישנם ברשת מספר עצום של אתרים איכותיים ומעניינים, חדרי דיונים בנושאים מסקרנים, מאמרים, תמונות, משחקים ועוד פעילויות רבות ומהנות. הבעיה בפעילות באינטרנט, כמו בהרבה תחומים אחרים, היא שלא תמיד ניתן לדעת מתי עוברים הילדים לפעילות שעלולה לגרום להם נזק.
כמו בכל תחום אחר בו אתם מלווים את ילדכם, ומלמדים אותם להבחין בין פעילות חיובית לבין פעילויות שלילית, כך גם באינטרנט צריך ללוות ולהסביר.
הערה חשובה: הורים רבים עשויים לטעון כי אין הם מבינים דבר וחצי דבר באינטרנט. להורים אלה צריך להגיד – אין צורך להיבהל. שיתוף פעולה עם ילדיכם הוא אחד הדרכים ללמוד את התחום. האינטרנט איננו מסובך להבנה ואין צורך להיות עכברי אינטרנט כדי להבחין בין טוב לרע בתחום זה.
כמו כן, פיקוח על ילדים באינטרנט עלול להיתפס כחדירה לפרטיות הילדים. ישנן דעות רבות בעד ונגד בנושא זה. בכל אופן, מומחי אינטרנט המודעים לסכנות בתחום, טוענים כי מומלץ לפקח על פעילות הילדים, מה גם, שאם הילדים מסתבכים, האחריות כמובן נופלת עליכם – ההורים.
 
רקע
ישנם עבריינים וגופים המשקיעים משאבים ומרץ רב בניסיון לפגוע בילדים באמצעות רשת האינטרנט. פגיעה יכולה להיות על רקע:
 • מיני – עברייני מין פעילים ברשת במטרה ליצור קשר עם ילדים, על מנת לפתות אותם לכדי מפגש לצורך ניצול מיני.
 • פלילי –באינטרנט פעילות קבוצות של עברייני רשת (האקרים, קרקרים) הפורצים למחשבי חברות וגופים ממשלתיים וגורמים להשחתה ודליפות מידע. עבריינים אלה יכולים לנסות לגייס את ילדיכם לביצוע משימות "נועזות". המשטרה שלא כבעבר, החלה להתייחס בקשיחות לעבריינים מסוג זה (בישראל נחקק חוק המתייחס לעברייני מחשב בחומרה רבה והוקמה יחידה מיוחדת לנושא).
 • לאומני – קבוצות או אנשים הרואים בילדים אמצעים להשגת מטרות לאומניות.
 
ישנן שני סוגי פגיעות אפשריות:
פגיעה נפשית: פגיעה הנוצרת באמצעות קשר או חשיפה לחומרים באינטרנט היוצרים תחושה של השפלה, ביזוי וכו' וגורמים לילדים פגיעה נפשית-רגשית. באינטרנט ישנם תכנים פורנוגרפיים, אנטישמיים, חתרניים, מידע על כתות מסוכנות וכו' היכולים לגרום לנזק.
נזק נפשי נוסף יכול להיגרם כתוצאה מהתמכרות לגלישה באינטרנט, שיש להתייחס אליה כאל התמכרות לכל דבר, ולהיעזר בגורמים חינוכיים מתאימים בבית הספר לטיפול בבעיה.  
פגיעה פיזית: פגיעה על ידי פגישה פנים אל פנים בין העבריינים לילדים שהקשר הראשוני ביניהם נוצר באינטרנט.
 
פיתוי הילדים היא הטכניקה הנפוצה ביותר ברשת. הפיתוי נעשה באמצעות הפגנת תשומת לב, פנייה אל הרגש, טוב לב ואף הצעת מתנות. גופים ויחידים משקיעים משאבים רבים של זמן וכסף לרכישת אמון, הם מקשיבים ומזדהים עם הבעיות של הילדים, מעודכנים במוזיקה שילדים שומעים, בקיאים בתחביבים וב"מה שהולך", ובאופן הדרגתי מנמיכים עכבות ורוכשים את אמון הילדים עד להצעה ליצירת קשר פיזי.
עברייני מין עלולים לפנות לילדים ישירות באמצעות הקונטקסט המיני, זוהי צורת פיתוי שלרוע המזל נפוצה ברשת. ילדים הם בעלי סקרנות לתחום המין ולרב מעוניינים בחומרים הקשורים במין. הם עלולים מסיבות שונות לשאוף ליצור מערכות יחסים מחוץ לגבולות המשפחה מתוך סקרנות וללא בקרה – עברייני מין ברשת מכוונים עצמם אל ילדים אלה. הילדים מצד שני, לא תמיד מבינים את ההקשר המלא של הפנייה אליהם.
מהם הסימנים לכך שילדך נמצא בסכנה?
 
· ילדכם מבלה זמן רב בגלישה – במיוחד בשעות הלילה .
רב הילדים הנופלים קורבן לעברייני רשת מבלים זמן רב בגלישה, בעיקר בחדרי שיחות ( Chat Rooms – אתרים ברשת בהם ניתן להשתתף בשיחה ציבורית או פרטית בנושאים שונים, השיחה מתבצעת באמצעות הקלדה). חדרי השיחה מספקים למבקרים ריגוש של שיחות עם אנשים תחת אנונימיות. למרות שגלישה עשויה להיות חוויה חיובית מומלץ להגביל את זמן הגלישה. שעות הערב הן השעות המסוכנות ברשת במבחינה מינית. פושעי מין מנצלים שעות פנויות אלה לאיתור ופיתוי ילדים.
· מצאתם חומר פורנוגרפי במחשב של ילדכם.
עברייני מין עלולים לפתות ילדים על ידי משלוח חומר פורנוגרפי כאמצעי לפתיחת שיחה בנושא. התמונות משמשות כדי להראות לילד שיחסי מין בין מבוגר וילד הם עניין נורמאלי לכל דבר. הורים צריכים להיות מודעים לכך שילדים מחביאים את החומרים הפורנוגראפיים על דיסקטים, תקליטורים או בהגנה תחת סיסמא, בעיקר אם המחשב נמצא בשימוש של כמה מבני הבית.
· ילדכם מקבל שיחות טלפון ארוכות ממבוגר או מבצע שיחות מחוץ לאזור החיוג למספר
  שאינכם מזהים.
עברייני רשת שואפים לעבור מחדר השיחות הווירטואלי באינטרנט לשיחת טלפון עם הילד. שיחות אלה מהוות אמצעי ריגוש עבורם, בנוסף לשיחות ינסו קבוע פגישה עם הילד. אם העבריין נתקל בילד הססן שאינו מוכן לספק בקלות פרטים מזהים (מספר טלפון…), הם עלולים להציע לילד להתקשר בשיחת גוביינא שאותה לא יכולים הורים לזהות – אך העבריינים יכולים לזהות דרכה את מספר הטלפון בבית הילד.
· ילדכם מקבל בדואר חבילה או מתנה ממשהו שאינכם מכירים.
שליחת מכתבים, תמונות וכל צורה אחרת של מתנות הן אמצעי פיתוי מקובל. ידוע על עבריינים ששלחו כרטיסי טיסה לילדים על מנת להיפגש אתם.
· ילדכם מכבה את המסך או משנה את מה שמוצג עליו כאשר אתם נכנסים לחדרו.
ילדים הנמצאים בעת שיחה על רקע מיני או בעת צפייה בחומר פורנוגרפי לא יהיו מעוניים שתדעו על כך. כאשר הורים נכנסים לחדר "קופצים" מייד הילדים לשנות את המוצג על המסך. 
· ילדכם מתבודד מהמשפחה.
עברייני מין ינצלו נקודות מחלוקת משפחתית כדאי ליצור חציצה בין הילד למשפחה. הם יגזימו וידגישו כל בעיה משפחתית קטנה המציקה לילד, לכדי בעיה גדולה. ילדים עשויים גם להתבודד מהמשפחה לאחר שהיו קורבנות לניצול מיני.
· ילדכם משתמשים בחשבון אינטרנט השייך למישהו אחר.
אפילו אם אינכם מנויים על שירות אינטרנט כלשהו, ילדכם יכול להשתמש בשירותים כאלה בספרייה או בבתי חברים. עברייני רשת עלולים לתת לילדכם גישה לחשבון שלהם כדי להוריד חששות מבזבוז כסף של ההורים.
 
מה עליכם לעשות במקרה בו אתם חושדים כי ילדכם מתקשר עם עבריינים?
·        נסו לשוחח עם ילדכם בפתיחות על הנושא. הבהירו להם את הסכנות הכרוכות בו. שיחה פתוחה היא הדרך הטובה ביותר לנסות לפתור בעיות.
·        נסו לראות מה מאחסנים ילדכם במחשב. עם אינכם יודעים כיצד לבדוק זאת, התייעצו עם שכן, חבר או מישהו שיכול לעזור.
·        הפכו את מספר הטלפון שלכם לבלתי מזוהה. ניתן לבקש שירות זה מבזק.
·        נסו להשתמש בשירות *42 (צלצל למספר האחרון שצלצל אליכם) או לבצע חיוג חוזר לשיחה אחרונה אותה ביצע ילדכם. ניתן גם לרכוש שירות שיחה מזוהה או לבקש פרוט שיחות מחברת בזק או מחברת הטלפון הסלולארי.
·        נסו לעקוב אחר כל צורות ההתקשרות ה"חיה" של ילדכם (חדרי שיחות, דואר אלקטרוני, שירות הודעות מיידיות…). מי שמעוניין לפתות ילדים באינטרנט חייב להתחיל את המהלך באמצעות שירותים אלה.
 
·        אם אחד מהמצבים הבאים מתרחש, צרו קשר עם יועץ חינוכי בבית הספר או לחליפין במקרים חמורים יותר, היעזרו במשטרה: 
1.      ילדכם או מישהו אחר בבית מקבל חומר פורנוגרפי באינטרנט.
2.      ילדכם מחוזר מינית או בדרך אחרת על ידי מישהו היודע כי גילו הוא פחות מ-18 שנים.
3.      ילדכם מקבל חומר פורנוגרפי ממשהו היודע כי גילו פחות מ-18 שנים.
 
אם אחד ממקרים אלה מתרחש, שימורו על המחשב מכובה, כדי לשמור על ראיות שישמשו בידי המשטרה לאיתור העבריינים.
 מה ניתן לעשות כדי למזער את הסיכוי לפיתוי באינטרנט?
 • שוחחו והסבירו לילדכם על הסכנות הפוטנציאליות ברשת.
 • בלו זמן עם ילדכם בגלישה ברשת. בקשו מהם ללמד אתכם על האתרים החביבים עליהם ברשת.
 • מקמו את המחשב בחדר מרכזי בבית ולא בחדר השינה של הילדים. קשה לפתות ילדים כאשר מסך המחשב חשוף לשאר חברי המשפחה.
 • השתמשו בתוכנות מיוחדות לפיקוח על הגלישה (parental control). תוכנות אלו מסננות אתרים ומסרים מסוכנים וחוסמות את הגישה אליהם. ניתן להוריד תוכנות כאלה במקומות שונים ברשת (תוכלו לעיין ברשימה בסוף המדריך), או לקבל אותן מספק שירות האינטרנט.
 • עקבו במיוחד אחרי השיחות בחדרי השיחות (צ'טים). חדרי שיחות יכולים להיות מקום נפלא להחלפת דעות ויצירת קשרים, אך הם גם המקום בו משחרים עבריינים לטרף.
 • עקבו אחר חשבון האינטרנט והדואר האלקטרוני של ילדכם. שימו לב גם לדברי הדואר המגיעים אליהם.
 • בררו איזה תוכנות הגנה מופעלות במקומות אחרים בהם גולש ילדכם. ספריית בית הספר, הספרייה הציבורית, בתי חברים, במחשבים מחוץ לבית בהם יכול להיווצר קשר בין ילדכם לבין עבריינים.
 • גם אם ילדכם השתתף בפעילות בעלת הקשר עברייני ברשת, אל תטילו את האחריות עליו –  הוא אינו אשם. ילדכם הוא קורבן לעברייני רשת.
 
הסבירו לילדכם:

 

 1. לעולם לא להיות מעורבים בפגישת פנים אל פנים עם מישהו אותו פגשו באינטרנט, ללא אישור שלכם.
 2. לא לספק באינטרנט מידע מזהה כגון: שם, משפחה, כתובת, טלפון וכו'.
 3. לא להעביר תמונות באינטרנט למישהו שאינו מוכר להם אישית.
 4. לא לקבל אל המחשב שלהם חומר ממקור בלתי ידוע. חומר זה יכול לכלול בתוכו חומר פורנוגראפי או חומר אחר שמטרתו פיתוי.
 5. לא לענות להודעה או דואר אלקטרוני שיכול להתפרש כהצעה לקשר מיני, השפלה, גסות או ביזוי.
 6. להזהיר את ילדכם שמה שנאמר להם ברשת – אינו תמיד נכון. 
כניסה למערכת